rekuperacja

Jakie są zasady działania rekuperacji? Jakie dodatkowe funkcje spełnia rekuperator? Czemu zwykła wymiana powietrza w domu nie jest optymalnym rozwiązaniem? Czy dom z rekuperacją trzeba wietrzyć? Zapraszamy do oglądnięcia filmu!

Prowadzący: Bartosz Lamorski
Inżynier OZE, BIMSplus Szczecin

\

Dodatkowe Materiały

 • Rekuperator jest centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, która jest zasilana za pomocą energii elektrycznej. Służa ona wymianie powietrza poprzez wywiewanie powietrza z domu i nawiewanie świeżego z zewnątrz. Jest on elementem systemu grzewczego dzięki odzyskowi ciepła z wywiewanego powietrza, co wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Najitotniejszym elementem rekuperatora jest więc wymiennik ciepła, którego sposób działania oraz jakość wpływają znacząco na to, ile ciepła uda się odzyskać. Najczęstszymi wymiennikami są:

  • wymiennik krzyżowy
  • wymiennik obrotowy,

  • oraz wymiennik przeciwprądowy.

 • Obecnie najskuteczniejsze są wymienniki przeciwprądowe, które w warunkach labolatoryjnych uzyskają skuteczność nawet 95%. Wymiana ciepła odbywa się podczas mijania się strumieni powietrza, które jedak nie mieszają się ze sobą, zapewniając świeżość napływającego strumienia.

  Ponadto rekuperator posiada też filtry o różnej skuteczności, które zatrzymują większość zanieczyszczeń powietrza, w tym także kurz oraz owady. Takie działanie rekuperatora zapewnia komfort wentylacyjny mieszkańców. Zadba on także o wilgotność powietrza.

 • Rola rekuperatora nie kończy się zimą. Latem ciepłe, wpadające do środka powietrze, zostaje schłodzone przez strumień z wewnątrz domu. By rozwiązanie takie było skuteczne zaleca się współpracę z system chłodzącym, takim jak np. powietrzna pompa ciepła. Może ona zostać także podłączona bezpośrednio do rekuperatora, który będzie korzystał z dodatkowego obniżania temperatury. Podobną rolę spełnia specjalny montowany gruntowy wymiennik ciepła.

\

Quiz

Witaj! Życzymy powodzenia w rozwiązywaniu Quizu z treści filmu: Zagadnienia Ogólne - Rekuperacja

Rekuperacja to:
Jednym z najistotniejszych powodów strat cieplnych w nowoczesnych domach jest:
Jedną z funkcji rekuperatora jest:
Rekuperator zaspokaja zapotrzebowanie domu na wymianę powietrza:
Które z rozwiązań OZE idealnie pasuje do rekuperacji?
Wśród używanych w rekuperatorze wymienników ciepła najskuteczniejszy jest:
Skuteczność cieplna wymiany powietrza w rekuperatorze sięga nawet:
Gruntowy wymiennik ciepła służy:

Projekt współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach konkursu:
Podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony powietrza
ogłoszonym przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego - Wydział Ochrony Środowiska