Zastosowanie OZE

Od omówienia ogólnego OZE przechodzimy do przykładów zastosowań w praktyce, nie koniecznie widocznych, a zmieniających jakość naszego życia. W tym filmie podsumowujemy sposoby wykorzystania OZE w budownictwie, omówione w innych materiałach.

Prowadzący: Bartosz Lamorski
Inżynier OZE, Hydrosolar Pomorze Zachodnie

\

Dodatkowe Materiały

 • Z OZE powiązany jest temat budowy domów w standardzie pasywnym. Jest to określenie techniczne, nie marketingowe, które oznacz pewien zbiór zasad stosowanych przy projektowaniu i budowie domów. Celem takiej budowy jest:

  • Minimalizacja zapotrzebowania na energię cieplną
  • Wysoka trwałość budynku oraz jego ponadprzeciętna jakość

  • Zwiększenie komfortu mieszkańców przez zapewnienie optymalnej świeżości i wilgotności powietrza oraz idealnej temperatury do życia.

 • Żeby osiągnąć minimalizację zapotrzebowania na energię cieplną odpowiednio projektuje się budynek, tak by posiadał właściwą orientację oraz bryłę. Stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania izolacyjne fundamentów, dachu oraz ścian. Wentylacja opiera się na rekuperacji. Najistotniejszym elementem jest zastosowanie takich rozwiązań w instalacji grzewczo-chłodzącej, by była ona dopasowana do rzeczywistych potrzeb mieszkańców oraz właściwości budynku.

 • Z takich rozwiązań korzystają już nie tylko prywatne domostwa, ale także niewielkie firmy, znaczące przedsiębiorstwa oraz miejsca pożytku publicznego. Komplementarnym elementem domów pasywnych są OZE, które towarzyszą każdemu elementowi instalacji elektrycznej oraz grzewczo-chłodzącej. Dzieki temu budynek jest nie tylko ekologiczny oraz tani w utrzymaniu, ale także niezywkle komfortowy dla przebywających w nim ludzi.

   

   

Projekt współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach konkursu:
Podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony powietrza
ogłoszonym przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego - Wydział Ochrony Środowiska