Filmy szkoleniowe

Zapraszamy do poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Na początek proponujemy film omawiający ogólnie problematykę OZE dla tych, którzy nie interesowali się nigdy tym problemem. Zainteresowanych sprawdzeniem swojej wiedzy oraz zapoznaniem się z dodatkowymi materiałami zapraszamy na podstrony tego, oraz kolejnych filmów. Znajdują się tam quizy tematyczne oraz inne ciekawe podsumowania, która pomogą raz jeszcze przemyśleć treść filmu. Dodatkowe materiały będą pojawiać się z czasem, więc wracaj do nas często!

Warto wiedzieć więcej!

Ochrona środowiska jest obowiązkiem nas wszystkich, nie tylko państwa, ale także przedsiębiorstw i pojedynczych ludzi. Do niedawna dostępność alternatywnych form wytwarzania energii i ciepła była bardzo ograniczona. Obecnie są one nie tylko o wiele bardziej powszechne, ale także znacznie bardziej opłacalne od tradycyjnych. Oglądnięciu przygotowanych przez nas filmów szkoleniowych oraz wypełnienie dołączonych materiałów, może być początkiem drogi ku lepszemu i zdrowszemu życiu dla Ciebie i Twojej rodziny!

Zagadnienia ogólne

Znajdują się tu filmy omawiające ogólne założenia OZE oraz poszczególne rozwiązania dostępne podczas budowania lub termomodernizacji domów.

Odnawialne Źródła Energii

Zagadnienia ogólne oraz wprowadzenie w korzyści wynikające z używania Odnawialnych Źródeł Energii.

Panele Fotowoltaiczne

Czym są, jak przygotować się do ich montażu, jakie warunki należy spełnić by efektywnie działały?

Pompy Ciepła

Jak za pomocą pompy ciepła możemy ogrzać budynek? Jakie rodzaje pomp ciepła można zamontować? Jak działają pompy ciepła? Czym są pompy monoblokowe? Jak dobrać pompę ciepła do budynku?

Rekuperacja

Jakie są zasady działania rekuperacji? Jakie dodatkowe funkcje spełnia rekuperator? Czemu zwykła wymiana powietrza w domu nie jest optymalnym rozwiązaniem? Czy dom z rekuperacją trzeba wietrzyć?

Zastosowanie i Przyszłość OZE

Omówione tu zostały przykłady zastosowań oraz to jaką drogą może pójść rozwój OZE i szanse na jego szersze wykorzystanie.

Zastosowanie OZE

Od omówienia ogólnego OZE przechodzimy do przykładów zastosowań w praktyce, nie koniecznie widocznych, a zmieniających jakość naszego życia.

Rozwój OZE

Oceniamy w jaką stronę pójdą nowe technologie związane z OZE oraz zastanawiamy się nad wpływem wzrostu cen prądu na zwrot kosztów instalacji OZE.

Q&A

Zebraliśmy wasze pytania dotyczące OZE w formie filmów szkoleniowych. Oddzielny segment poświęciliśmy zagadnieniom prawnym i administracyjnym.

Q&A część 1

Gdzie montuje się rekuperator? Kiedy jest odpowiedni moment na instalację rekuperacji? Czy praca rekuperatora jest głośna? Czy przenoszenie zapachu między pomieszczeniami może być związane z wadliwą pracą rekuperatora? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym pierwszym panelu Q&A.

Q&A część 2

Czy pompa ciepła sprawdzi się w naszej strefie klimatycznej? Czy sprawność pompy ciepła w okresie zimowym spada przy temperaturach w Polsce?  Czy każda pompa ciepła może być wykorzystana do chłodzenia budynku? Odpowiadamy na te nurtujące inwestorów pytania.

Q&A część 3

Czy warunku nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaike? Czy złe warunki atmosferyczne mogą niszczyć panele? Czy musze zmieniać umowę z energetyką przy inwestycji w fotowoltaike? Rozwiewamy dalsze wątpliwości.

Dofinansowania, ulgi i odpisy

W tej części zajmiemy się problematyką związaną z prawem polskim w odniesieniu do OZE. Czym jest program dofinansowania „Mój Prąd”, kto może skorzystać z programu „Mewa”. Mierzymy się z finansowymi zagadnieniami inwestycji.

Kotły Gazowe

Zdarzają się przypadki, że instalacja OZE nie jest możliwa, czy wyklucza to jednak możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań, mających zadbać o środowisko? Próbujemy w tej części szkoleń przyjrzeć się kondensacyjnym kotłom gazowym i ich wpływie na oszczędność energetyczną domu.

Część 1

Dlaczego warto stosować kotły gazowe kondensacyjne? Jaki jest sposób działania takiego kotła? Jaka jest emisyjność szkodliwych substancji tego rozwiązania?

Część 2

Czy kondensacyjne kotł gazowa kolidują z instalacjami opartymi na OZE? Czy gazowe kotły kondensacyjne generują emisję cząstek stałych?

Ty jako inwestor vs OZE

Zebraliśmy najczęstsze wątpliwości, jakie na etapie planowania oraz realizacji inwestycji pojawiają się w odniesieniu do OZE. Poprosiliśmy jednego z zaprzyjaźnionych inwestorów o przedstawienie ich Państwu w przystępnej i krótkiej formie. Oto owoc naszej wspólnej pracy!

Inwestor a termoizolacja budynku

W filmie typ opowiadamy dlaczego tak istotne przy modernizacji albo budowie budynku jest rozpocząć od właściwej termoizolacji. Omówione zostały tutaj także przykładowe sposoby termoizolacji.

Inwestor i pompa ciepła

W tym filmie poruszamy problem ogrzewania domu. Wskazujemy na wady pewnych instalacji oraz zalety nowoczesnych systemów, ze wskazaniem na pompę ciepła jako preferowane rozwiązanie.

Inwestor i fotowoltaika

Omawiamy najważniejszy element inwestycji, która ma sprawić by dom był samowystarczalny. Rozważamy też jak  fotowoltaika wpływa na szybkość zwrotu inwestycji w ekologiczny dom oraz sensowność montażu pompy ciepła.

Inwestor i rekuperacja

Na koniec omówione zostały plusy korzystania z rekuperatora, takie jak zmniejszenie wilgotności powietrza, pozytywny wpływ dla alergików, poradzenie sobie z hermetycznością dobrze wykonanego ocieplenia.

Podsumowanie Szkolenia

Na sam koniec chcemy przyjrzeć się zagrożeniom związanym z niewłaściwymi zachowaniami mającymi negatywny wpływa na czystość powietrza oraz jak OZE obecnie pomagam nam dbać o środowisko. Przeanalizujemy także jakie kroki my możemy podjąć, by powietrze było lepsze! Przeanalizujemy także możliwe przyszłościowe zastosowania OZE.

Zanieczyszczenie powietrza

Po omówieniu różnych zastosowań OZE i pochyleniu się nad efektywnością pieców gazowych w tym filmie omawiamy dlaczego tak istotne jest inwestowanie w OZE. Poruszamy problem zanieczyszczeń powietrza i jak OZE wpływają pozytywnie na naszą jakość życia.

Przyszłość OZE

Podsumowując problematykę lepszej ochrony powietrza dzięki OZE oraz innym rozwiązaniom zmniejszającym emisję szkodliwych substancji zastanawiamy się jakie kolejne etapy rozwoju nas czekają jako nie tylko konsumentów, ale także producentów przyjaznej środowisku energii.

Oblicz korzyści

Kalkulator zysków

Przygotowaliśmy dla Państwa także kalkulator oszczędności jakie można uzyskać dzięki OZE. 

UWAGA!

Zapoznaj się z Uchwała Nr XXXV/540/18 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 26 września 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Q&A

Wybraliśmy kilka pytań i odpowiedzi, które zostały postawione w filmach

Więcej informacji znajdą Państwo na podstronach konkretnych filmów. Podzielone zostały one tematycznie, tak by łatwo było znaleźć konkretną informację, która Państwa interesuje. Zapraszamy także do wysyłania pytań na adres Fundacji: info@fundacjabielik.pl. Z Państwa pomocą może nam się udać kontynuować projekt i poszerzać bazę filmów. 

Gdzie montuje się rekuperator?

Najczęściej centrale montuje się w najwyższym punkcie budynku. Są to najczęściej poddasza nieużytkowe. Zdarza się jednak montować je także w pomieszczeniach gospodarczych czy garażach. Wiąże się to z tym, iż rekuperatory wydają nieznaczny dźwięk, co należy brać pod uwagę podczas wyboru miejsca montażu. 

Kiedy jest odpowiedni moment na montaż rekuperacji?

Najlepiej zaplanować montaż rekuperacji równoczeście z instalacją sanitarną oraz elektryczną.  Montaż rekuperacji w późniejszym czasie może wiązać się z koniecznymi do jego działania przeróbkami budynku. 

Czy praca rekuperatora jest głośna?

Generalnie jest ona nieznacznie głośniejsza od delikatnego wiatru, ale w dużej mierze zależy to do biegu, na którym rekuperacja działa w danym momencie. Przy codziennej eksploatacji na 1 biegu jest on praktycznie niesłyszalny. 

Czy pompa ciepła sprawdzi się w naszej strefie klimatycznej?

Jak najbardziej! Powietrzna pompa ciepła działa bez zmiany charakterystyki pracy do mniej więcej -12 czy nawet -15 stopni Celcjusza. Większość firm przewiduje jako dolną granicę pracy temperaturę -24 stopni Celcjusza. 

Projekt współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach konkursu:
Podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony powietrza
ogłoszonym przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego - Wydział Ochrony Środowiska